Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z europosłanką Jadwigą Wiśniewską
07.11.2022
07:40:00

W Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze odbędą się Zaduszki Katyńskie.

Wydarzenie połączono z promocją publikacji zawierającej prace laureatów i finalistów Wojewódzkiego Konkursu "Prawda i kłamstwo o Katyniu". O Zaduszkach i o konkursie z posłanką do Parlamentu Europejskiego Jadwigą Wiśniewską rozmawia Zdzisław Makles.


[Zdzisław Makles] Gościem Radia Katowice jest dziś pani Jadwiga Wiśniewska poseł do Parlamentu Europejskiego. Dzień dobry pani poseł.

Dzień dobry. Witam pana redaktora, witam państwa.

Pierwsza dekada listopada służy refleksji zaduszkowej bo to wspomnienie naszych zmarłych, zarówno bliskich krewnych, jak i tych których bliskość wyznaczają miarą ofiary poniesionej dla nas i za nas na ołtarzu ojczyzny. Dziś w Bastionie Św. Barbary na Jasnej Górze, odbędą się Zaduszki połączone z promocją publikacji zawierającej prace laureatów i finalistów Wojewódzkiego Konkursu "Prawda i kłamstwo o Katyniu". Konkurs jest organizowany przez panią od 10 lat i ma angażować młodzież w poznawanie trudnej historii Polaków, którzy dla ojczyzny złożyli największą ofiarę.

Konkurs organizuję od 13 lat a od 10 lat organizuję również Zaduszki Katyńskie. Idea Zaduszek Katyńskich pojawiła się przy okazji publikacji kolejnego tomiku prac. Konkurs, który organizuję jest szansą dla młodzieży na debiut literacki bowiem najlepsze prace wydawane są w pamiątkowej publikacji. 10 lat temu zainspirował mnie do tego żeby przybrać taką formę promocji książki ksiądz infułat Skubiś. Powiedział: pani poseł, to aż się prosi, zróbmy Zaduszki Katyńskie. I to już od 10 lat, właśnie w listopadzie, spotykamy się z laureatami i finalistami konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” żeby w tej zadumie zaduszkowej pokazać talent młodych ludzi, ich umiejętności refleksji, docierania do prawdy, odróżniania kłamstwa od prawdy w tych czasach szalejących fake newsów i mistyfikacji jest to rzecz niezwykle ważna ale ta pamięć historyczna jest jeszcze bardziej ważna bo warto wiedzieć z jakiego narodu się wyrasta i ta młodzież, która bierze udział w konkursie bardzo pięknie dokumentuje tragedię historii Katynia, Charkowa, Golgoty Wschodu.

Trzynaście edycji. Blisko 3 tysiące prac. W tym roku do etapu wojewódzkiego wpłynęło 220 prac z 71 szkół województwa śląskiego. Można w tym momencie pomyśleć sobie, że trudna kwestia a zainteresowanie bardzo duże.

Konkurs już ma pewną historię. Zainteresowanie konkursem z roku na rok jest na dobrym poziomie i bym powiedziała, że to jest taka prosta wznosząca. Coraz więcej uczniów zgłasza się do konkursu. To też wielka zasługa nauczycieli, którzy promują ten konkurs, mówią o nim, że warto wziąć udział w takim konkursie. Myślę, że ta szansa na debiut literacki jest bardzo istotna ale też młodzież jest zainteresowana historią. Kiedy mówimy, że żyjemy w kulturze krótkich wiadomości SMS-a, to ta młodzież pokazuje że potrafi dokumentować historię najtrudniejszych zdarzeń historycznych, opisywać ją, docierać do źródeł do tej pory nieopisanych. Konkurs ma również patronat Instytutu Pamięci Narodowej i ze strony IPN-u mam informację, że opisy dotyczące poszczególnych osób wcześniej nie były dokumentowane przez Instytut Pamięci Narodowej zatem ten walor historyczny konkursu jest również bardzo istotny i wkład w dokumentowanie zbrodni katyńskiej.

Tegoroczna edycja jest rozstrzygana w szczególnych okolicznościach wojny na Ukrainie, która znalazła mocne odzwierciedlenie w pracach uczniów piszący o niej uczniowie wykazują się wrażliwością, dojrzałością i chyba po raz pierwszy taką, niestety, bliskością nieszczęść, które obserwujemy pewnie wszyscy z różnych przekazów.

Panie redaktorze, tak. W pracach tegorocznych zostały zawarte odniesienia do wojny na Ukrainie, do tej agresji strasznej, rosyjskiej na Ukrainę. Młodzi ludzie piszą, że ciągle metody są te same. Przywołują Buczę, przywołują to że ludność cywilna jest mordowana, że dochodzi do ludobójstwa, że znów te same metody: ręce skrępowane z tyłu, nagie ciała wrzucone do bezimiennych grobów i strzał w tył głowy, że mimo upływu tylu lat to te analogie do Katynia są tak boleśnie żywe i wciąż niestety aktualne.

Pół godziny wcześniej przed rozstrzygnięciem tego konkursu, tym oficjalnym spotkaniem wraz z młodzieżą konkursową złoży pani kwiaty i zapali znicze pod Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze w asyście honorowej kadetów z Centralnej Szkoły Straży Pożarnej w Częstochowie. Mówię o tym bo uczniowie zwracają uwagę, że ofiary Katynia i Smoleńska połączyły wspólne epitafia. 

Takie stwierdzenie pojawiło się kilka lat temu w jednej z prac. Takie bardzo wymowne, że ofiary Smoleńska i Katynia połączyły wspólne epitafia. Przy wejściu do Kaplicy Matki Bożej, na tym dziedzińcu, jest przepiękne Epitafium Smoleńskie. Pokazują smoleński las, w którym rozrzuconych jest 96 świec. Każda świeca dedykowana jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Przecież ta delegacja, wtedy 10 kwietnia 2010 roku, leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w imieniu polskiego narodu odbywała się ta delegacja po to, żeby przypomnieć i przywołać pamięć o tych którzy zostali pomordowani w Katyniu, w Charkowie, Miednoje, w tych wielu miejscach Golgoty Wschodu. To, że w tym roku rozstrzygnięcie 10 Zaduszek Katyńskich odbywają się na Jasnej Górze w Kaplicy Golgoty Wschodu, w tym miejscu tak charakterystycznym, o którym marzył i którego pragnął ocalały więzień, ksiądz prałat był przy ekshumacjach w Katyniu, był inicjatorem pielgrzymek na Jasną Górę Rodzin Katyńskich i on marzył żeby powstało takie miejsce które będzie pokazana cała Golgota Wschodu. Te Zaduszki Katyńskie, właśnie w tym miejscu nabierają szczególnego znaczenia. Przy okazji młodzież która przyjedzie z całego województwa śląskiego, przecież w konkursie brało udział ponad 70 szkół, będzie miała okazję zobaczyć to wyjątkowe miejsce, do którego wszystkich słuchaczy bardzo serdecznie zapraszam. Bastion Św. Barbary na Jasnej Górze.

A my zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wyjątkowego spotkania dzisiejszego w Częstochowie. Relację przekażemy po południu. Gościem poranka była pani Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego. Dziękuję uprzejmie.

Dziękuję bardzo. Dobrego dnia państwu życzę.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA