Do wyborów parlamentarnych polityka będzie widoczna w naszym życiu.
Regionalnie i lokalnie politycy już organizują spotkania wyborcze. Czy kampania będzie ostra a może nawet nawet brutalna? Czy zwycięzca wyborów w województwie śląskim, wygra wybory w Polsce? Z sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymonem Giżyńskim rozmawia Zdzisław Makles.
— Radio Katowice SA (@radiokatowice) March 21, 2023
Dzień dobry Państwu. Szymon Giżyński - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest dziś gościem Polskiego Radia Katowice. Dzień dobry Panie Ministrze.
Dzień dobry Panie Redaktorze. Dzień dobry Państwu.
Do jesiennych wyborów parlamentarnych polityka będzie dominować życie nie tylko polityków -bo polaryzacja poglądów politycznych wdziera się także do naszej codzienności a nawet do naszych rodzin- a regionalnie i lokalnie politycy organizują spotkania w województwie śląskim. Czyni to teraz w zmasowany sposób Platforma Obywatelska, dość wyraźnie Polskie Stronnictwo Ludowe a Prawo i Sprawiedliwość z kolei podkreśla dokonania rządu. Panie ministrze czy podziela pan pogląd, że kto wygra wybory w województwie śląskim – wygra wybory w Polsce?
To jest pytanie retoryczne. Z jednej strony jest zauważalna taka socjopolityczna reguła, ale też zwracam uwagę na taką mobilizacyjną wartość tego hasła właśnie dla województwa śląskiego. Województwo śląskie w sensie także pewnego tworu politycznego jest w jakimś sensie niepodzielne prawda, bo jest administracyjnie jednością, chociaż tą jednością w sensie geograficznym, w sensie kulturowym i w sensie pewnych samopoczuć nie jest. Więc trzeba tak pracować żeby ten wspólny mianownik, wspólny wynik w województwie śląskim był jak najwyższy, no ale to oznacza również możliwości pełnej ekspresji dla Bielska i dla Częstochowy, które procentowo, jeżeli chodzi o poparcie dla prawej strony, dla Zjednoczonej Prawicy, wyglądała procentowo bardzo wyraziście lepiej.
Panie ministrze do kwestii subregionów za chwileczkę jeszcze powrócimy bo to bardzo ciekawy temat, ale skoro rozmawiamy o tym, że właściwie kampania wyborcza już trwa no to zadam pytanie: czy ta kampania wyborcza będzie rzeczywiście taka brutalna jak się zapowiada?
No nie powinno tak być dlatego, że to jest propozycja którą wyartykułowała dla publiczności -przecież nie tylko dla swoich zwolenników ale dla całego społeczeństwa wyborczego i nie tylko- Platforma Obywatelska. Opiera swój przekaz i swój program nie na czymś pozytywnym, nawet nie na zwykłym kłamstwie, przeinaczeniu, jakiś manipulacjach tego typu, tylko opiera swój przekaz -bo przecież nie program- na języku nienawiści, na języku grozy, na języku szaleństwa i absurdu. To są już takie krańcowe sposoby na uzyskanie efektu, no właśnie, najbardziej skrajnych, najbardziej nie do okiełznania a jednak posłusznych tym ekstremalnym schematom właśnie emocji.
No i nie pozostaje dłużna oczywiście Prawu i Sprawiedliwości bo też wymienia różnego rodzaju spostrzeżenia, ale czy w ogóle istnieje możliwość wystudzenia tej kampanii wyborczej?
Ja myślę, że ponieważ, no to co my proponujemy to jest w każdym sensie i w każdym calu zaproszenie do dyskusji programowej. To, że mamy czym się chwalić to jest przecież najzupełniej oczywiste, jesteśmy z tego dumni, to jest wartość tych ośmiu lat, ale to jest wartość dla całego państwa i dla całego narodu, więc jeżeli się odrzuca możliwość dyskutowania nad tym, jak jeszcze można pójść parę kroków do przodu, co jeszcze trzeba zrobić, przecież to się tylko da nie tyle uzgodnić ile przedstawić wyborcom w formie właśnie rywalizacji między programami. Natomiast jeżeli Platforma idzie swoją drogą i jest to wyłącznie kampania emocji i nienawiści, no to takie jest założenie powiem, że wszystko co się dzieje na rynku właśnie w obszarze nienawiści do PiS-u, tych najbardziej skrajnych emocji, jest objęte taką kuratelą Platformy, idzie na jej konto. Jeżeli jest pewien pan wykładowca warszawski, znakomity -znakomity w sensie umiłowania przez niego tego zawodu i powołania- straszliwy hejter, który opowiada no rzeczy takie niestworzone i straszne -tak patrzę z lękiem na pana redaktora i na panów montażystów- bo on zapowiada, że po dojściu Platformy do władzy trzeba będzie całe towarzystwo posadzić do więzień, puścić w skarpetkach, ale nie tylko panów redaktorów, tutaj padają znamienite nazwiska, ale także montażystów, pracowników technicznych, no więc jeżeli to są emocje w obszarze szaleństwa, to idą na konto programowe, na konto odpowiedzialności Platformy. Podobnie jak publicystyka pewnych zaprzyjaźnionych z Platformą pism, gdzie w jednym z nich parę lat temu -ale to w sensie programowym przecież i celów nie zatraciło swojej aktualności-, że jeden z felietonistów czołowych tego właśnie ważnego dziennika dla Lewicy i dla Platformy napisał, że za kilkanaście lat nad Wisłą będzie żyło takie plemię które będzie predestynowane do wykonywania prac niskokompetencyjnych i będzie się posługiwać żargonem zbliżonym do angielskiego. To wszystko jest program.
Porozmawiajmy o tym co jest w województwie śląskim istotne bo taki jest też sens naszego spotkania. Czy w województwie śląskim może być wspólny program dla Śląska, Beskidów, Ziemi Częstochowskiej? Oczywiście mówimy o województwie śląskim, ale rozumiemy Śląsk jako centralną część województwa śląskiego, Beskidy jako południową i pana umiłowaną Częstochowę jako północną.
Panie redaktorze, no odpowiedź może być tylko jedna. Musi być wspólny program, ale wspólny oznacza to wspólne ułożenie wszystkich priorytetów, wszystkich celów, wszystkich koniecznych inwestycji pod jednym kątem, sprawiedliwości prawda, czyli dotyczy to Śląska interioru, ale musi to dotyczyć również byłego województwa częstochowskiego i byłego województwa bielskiego na równych prawach. Przecież wiadomo, że potencjały są różne prawda i nie to nie chodzi o to żeby się zgadzało po 33%, to nie jest możliwe, nie celowe i byłoby niesprawiedliwe. Natomiast jeżeli my jako Częstochowa, dawne województwo częstochowskie, jesteśmy 15% populacją w województwie śląskim, to chciałbym żeby te inwestorskie, gospodarskie spojrzenie na Częstochowę było też gdzieś w granicach partycypacji cywilizacyjnej 15%, no niech byłoby 12, to bym zacierał ręce a wie pan ile jest?
No proszę.
Od 1 do 3.
Czyli wniosek z tego, że jednak mimo tego że niektórzy starają się, to jednak ciągle te subregiony są finansowane nie do końca sprawiedliwie.
Tak po prostu jest i szczerość z którą to mówię na pewno nie będzie miała wpływu na to że tutaj w Katowicach, na Śląsku wpłynie to na wynik demobilizująco prawda, jeżeli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość, wręcz przeciwnie. Natomiast trzeba mówić w tych kategoriach bardzo obiektywnie i bardzo sprawiedliwie bo to jest oddanie sprawiedliwości i oczywiście danie nadziei tym, którzy też czekają w kolejce.
Szymon Giżyński - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękuję panie ministrze.
Dziękuję uprzejmie.
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.
Stan klęski żywiołowej w kilku województwach