Trwają negocjacje Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy w sprawie utworzenia wspólnego rządu.
Jaki jest możliwy podział ministerstw i punkty sporne w negocjacjach? Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w przyszłym tygodniu spotka się z przedstawicielami partii politycznych. Czego spodziewa się po tym spotkaniu Trzecia Droga? Z posłem Polski 2050 Michałem Gramatyką rozmawia Łukasz Łaskawiec.
Od wyborów do parlamentu minęło pięć dni a dziś gościem Radia Katowice jest wybrany na nową, czteroletnią kadencję poseł Polski 2050 Michał Gramatyka. Dzień dobry panie pośle.
Dzień dobry państwu. Porządne radio, człowiek wchodzi i od razu słyszy Kathe Bush i jeszcze mówią o „Stranger Things” - rzeczywiście moi synowie czekają na najnowszy sezon.
Panie pośle to teraz może nie o serialach a o banerach i plakatach. Już zdjęte?
Większość tak, chociaż teraz jak jechałem do państwa, to widziałem że w Katowicach jeszcze niekoniecznie, ale cały czas działamy. Wczoraj jeździłem po Tychach i zdejmowałem banery, tam zresztą miałem ich najwięcej. I ja, i moi współpracownicy zajmujemy się tym. Na szczęście mamy na to prawie miesiąc więc będzie łatwiej.
A co zrobi pan z tymi materiałami wyborczymi? Podobno świetnie sprawdzają się w schroniskach dla zwierząt, na przykład do ocieplania boksów.
Taki też jest plan. Przekazujemy to albo do schronisk, albo dla osób które prowadzą gospodarstwa rolne, które mają chów zwierząt. Oni to wykorzystują potem właśnie do wyściełania boksów.
To teraz porozmawiajmy o polityce. Trwają negocjacje Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy w sprawie utworzenia wspólnego rządu. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w przyszłym tygodniu spotka się z przedstawicielami partii politycznych. Czego się pan spodziewa po tym spotkaniu? Prezydent powierzy misję powołania rządu kandydatowi wystawionemu przez Prawo i Sprawiedliwość czy jednak komuś z dotychczas opozycyjnych partii?
Chciałbym wierzyć w to, że pan prezydent zachowa się odpowiedzialnie i uzna tę wolę zmiany, której domaga się większość Polek i Polaków, bo większość Polek i Polaków zagłosowała na ugrupowania demokratyczne, i to te ugrupowania są w stanie utworzyć sejmową większość. PiS nie ma na to dzisiaj najmniejszych szans. Ja wiem, że jest jakiś zwyczaj, który nakazuje powierzanie obowiązku tworzenia rządu najsilniejszemu ugrupowaniu, czy przedstawicielowi najsilniejszego ugrupowania, natomiast sprowadzając to do terminów, to spowoduje że jeszcze przez miesiąc będziemy mieli w Polsce stary rząd. Wtedy kiedy większość Polek i Polaków chce nowego rządu, więc wydaje mi się że prezydent powinien uszanować wolę większości i wyznaczyć na premiera przedstawiciela opozycji, dzisiejszej opozycji jeszcze, demokratycznej.
Jak z tymi negocjacjami? Jest szansa, że na spotkanie z Andrzejem Dudą pójdziecie jako jeden głos?
Pójdziemy jaki jeden komitet, czyli jako Trzecia Droga, czyli z dużą dozą prawdopodobieństwa na tym spotkaniu pojawią się Kosiniak-Kamysz i Hołownia, którzy są twarzami naszego ugrupowania, czyli twarzami Trzeciej Drogi. Pan prezydent spotyka się z przedstawicielami komitetów wyborczych, więc tutaj nie pójdziemy jeszcze jako koalicja bo siłą rzeczy nie takie jest zaproszenie.
A co jest punktem spornym w trwających negocjacjach pomiędzy partiami opozycyjnymi?
Ale ja nic nie wiem o punktach spornych. Na razie…
…kwestie światopoglądowe?
To o kwestiach światopoglądowych, u nas w organizacji na przykład się nie rozmawia. Nie przypominam sobie żebyśmy mieli ogłoszoną jakąkolwiek dyscyplinę głosowania co do kwestii światopoglądowych. Zawsze kiedy takie tematy pojawiały się na agendzie sejmowej, to wszyscy mieli po prostu wolność decydowania.
„Nie zgodzimy się na likwidację 13. i 14. emerytury ani na podnoszenie wieku emerytalnego czy likwidację świadczenia 800+”, tak zapowiedział szef Klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL-u mówi, że emerytura bez podatku jest lepsza niż 13-tka i 14-tka. A co w tej kwestii powie Polska 2050?
Kosiniak-Kamysz ma rację, emerytura bez podatku zdecydowanie bardziej się opłaca, niż te świadczenia 13. i 14. emerytury, ale z tego co pamiętam to zapowiadaliśmy w kampanii, że nie będziemy ruszać tego co już zostało przyznane. Jeżeli chodzi o 800+, to nasze stanowisko również od początku było dość zdecydowane. My jesteśmy przeciwnikami rozdawnictwa, jesteśmy przeciwnikami rozrzucania pieniędzy z helikoptera. Polska 2050 od zawsze mówi, że pieniądze powinny trafiać w ręce osób, które je potrzebują a nie w ręce wszystkich po równo tak, jak to kiedyś było za słusznie minionych, komunistycznych czasów.
Nie obawia się pan, że może nie udać się osiągnąć jakiegoś porozumienia? Jakie są możliwe scenariusze?
Jestem przekonany, że się porozumiemy. Skoro porozumiały się tak różne środowiska polityczne, jak PiS Jarosława Kaczyńskiego, Kukiz’15 Pawła Kukiza, Solidarna Polska podówczas Zbigniewa Ziobry i jeszcze do tego Porozumienie Jarosława Gowina, to tam przecież na każdym kroku były różnice programowe a jednak towarzystwu udało się rządzić przez cztery lata, a wcześniej przez kolejne cztery lata.
To teraz jeszcze porozmawiajmy o tym kto mógłby które ministerstwo przygarnąć. Szymona Hołownię interesują między innymi obszary edukacji i klimatu a także resort spraw zagranicznych.
Klimat był zawsze naszym takim sztandarem, z tym szliśmy do wyborów. Hołownia opowiadał również, że mamy świetny pomysł na edukację, więc i edukacja jest jakimś tam naturalnym obszarem naszych zainteresowań. Obrona narodowa, ot choćby, dlatego że w naszych szeregach jest pan generał Różański, który przecież kiedyś był głównodowodzącym Polskich Sił Zbrojnych. Dla mnie takim naturalnym obszarem, w którym się poruszam i w którym od zawsze pracuję w Sejmie, jest obszar cyfryzacji. Ale to wszystko są decyzje na - po wyznaczeniu premiera, nie na teraz. Teraz, w mojej ocenie, czekają nas dwa miesiące walki o to żeby władza została złożona w ręce demokratycznie wybranych ugrupowań, bo jak znam PiS, to on nie odpuści i będą robić wszystko żeby tę władzę sprawować jak najdłużej.
Co to znaczy wszystko? Czego można się spodziewać?
Na przykład wykorzystają wszelkie możliwe konstytucyjne terminy żeby Sejm zwołać jak najpóźniej. Potem wykorzystają wszelkie konstytucyjne możliwości żeby misję tworzenia rządu dostała osoba, która nie ma szans na utworzenie rządu, a to odsunie powołanie rządu o kolejny miesiąc. Takich sytuacji będziemy jeszcze dużo widzieć.
Wybory parlamentarne za pół roku?
Dlaczego? Wybory parlamentarne były tydzień temu i skończyły się przy gigantycznej frekwencji bardzo jasną decyzją. Po co je mielibyśmy powtarzać?
To panie pośle dobrze, teraz powiemy nieco o tym co interesuje najbardziej mieszkańców województwa śląskiego, już nie o podziale ról w rządzie, ale o tym właśnie czego mogą oczekiwać Ślązacy. Jakie sprawy ważne dla mieszkańców tego regionu chcą szybko poddać sejmowej dyskusji posłowie? Od czego by pan zaczął?
Moim punktem honoru jest to żeby ślonsko godka została uznana za język regionalny, za język mniejszości etnicznej. Co za tym idzie, uważam że Ślązacy powinni mieć podobne traktowanie w Polsce, jak mają Kaszubi, czyli żeby być oficjalnie uznaną mniejszością. Te sprawy nie zostały załatwione przez żadne ugrupowanie. PiS się tego bał, Platforma się tego bała, Lewica się tego bała a my o tym mówimy od zawsze – dla nas różnorodność jest atutem. Jeżeli w spisie powszechnym 600 tys. ludzi na Śląsku deklaruje, że używają śląskiego języka, no to dlaczego ten język nie ma statusu oficjalnego języka? Przecież to powinno zostać natychmiast zmienione, z szacunku dla naszej śląskiej tradycji i z szacunku dla naszej śląskiej historii.
A na jakie korzyści dla mieszkańców regionu, dla Ślązaków, przełoży się to że zostaną uznani właśnie za mniejszość etniczną?
Na pewno będzie można badania chociażby nad językiem prowadzić, będzie go można skodyfikować, będzie można pielęgnować to dziedzictwo, które przecież jest tutaj powszechne, ale jeżeli państwo go nie będzie widzieć, to ono przestanie być powszechne, dlatego że to zacznie umierać razem z ludźmi, którzy posługują się tą właśnie godką. To są bardzo ważne rzeczy i to nie jest tylko kwestia naszej dumy, dumy z tego że jesteśmy Ślązakami, tylko to jest kwestia po prostu uznania tego o czym wszyscy wiemy a co nie ma żadnego odzwierciedlenia w systemie prawnym.
I tutaj panie pośle musimy postawić kropkę. Czas naszej rozmowy niestety dobiega końca. moim i państwa gościem w Radiu Katowice był dziś poseł Polski 2050 Michał Gramatyka. Dziękuję za rozmowę.
Bardzo dziękuję. Dobrego dnia dla państwa.
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.