Na kolejnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy ws. uznania języka śląskiego za język regionalny – przekazała PAP posłanka KO Monika Rosa.
— Na kolejnym posiedzeniu Sejmu RP, które zaplanowano w dniach 20-22 marca, odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy ws. uznania języka śląskiego za język regionalny. Zapewnił mnie o tym marszałek Szymon Hołownia. Na nasz wniosek odbędzie się to na sali plenarnej, a nie podczas posiedzenia komisji — powiedziała Rosa.
Do dalszych prac projekt ma trafić do sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Projekt ustawy, który 25 stycznia 2024 r. złożyła grupa posłanek i posłów KO, zakłada przede wszystkim wpisanie języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, jako drugiego – obok kaszubskiego – języka regionalnego.
Dla Ślązaczek i Ślązaków oznaczałoby to prawo m.in. do używania imion i nazwisk w języku śląskim, w szczególności w aktach stanu cywilnego oraz dokumentach tożsamości, nauki języka śląskiego czy dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości (o ile liczba mieszkańców posługujących się językiem śląskim według danych ze spisu powszechnego przekracza tam 20 proc.).
Władze publiczne musiałyby prowadzić działania zmierzające do ochrony, zachowania i rozwoju języka śląskiego. Regionaliści podkreślają przede wszystkim wprowadzenie nauki języka śląskiego do szkół, a także m.in. możliwości związane z finansowaniem działalności instytucji kultury.
Zgodnie z Europejską Kartą Języków Regionalnych lub Mniejszości za język regionalny uznaje się język tradycyjnie używany na terytorium danego państwa przez jego obywateli, którzy stanowią grupę liczebnie mniejszą od reszty ludności. Poza tym musi się on różnić od tradycyjnego języka tego państwa, co nie obejmuje jego dialektów ani języków migrantów.
Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowało w sumie 596 224 osoby (236 588 jako pierwszą, 187 372 jako jedyną). Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób (54 957 jako jedynego).
/PAP/