Radio Katowice / Wiadomości regionalne
100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Prezydent podziękował za "niezwykłe świadectwo"
01.05.2021
16:36:00

fot. prezydent.pl

2 maja obchodzimy setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. – Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach. Cześć i chwała Powstańcom Śląskim – powiedział Prezydent Andrzej Duda. W okolicznościowym filmie wystąpił też pochodzący ze Śląska aktor Franciszek Pieczka.

Franciszek Pieczka wspomniał, że jego ojciec brał udział w I Powstaniu Śląskim. – Powstańcy mówili: „choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko!”. – Pamięć jest bardzo ważna, szczególnie o Powstaniach Śląskich, o tym przywiązaniu Ślązaków do Ojczyzny – podkreślił aktor.

Prezydent podziękował Franciszkowi Pieczce za to „piękne, niezwykłe świadectwo”. – Świadectwo historii rodzinnej, ale zarazem historii śląskiej i historii polskiej, niezwykle wzruszające – zaznaczył Andrzej Duda.


W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego w niedzielę Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości na Górze św. Anny organizowanej przez wojewodów opolskiego i śląskiego – poinformował minister Wojciech Kolarski.

– W tym roku 2 maja to nie tylko Święto Flagi oraz Święto Polonii i Polaków za Granicą, ale to przede wszystkim setna rocznica wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Prezydent Andrzej Duda tego dnia będzie na Górze św. Anny na uroczystości organizowanej przez wojewodów opolskiego i śląskiego – poinformował minister.

 Jak zaznaczył, Prezydent wygłosi tam wystąpienie i przekaże pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich. – Prezydent przekaże te okolicznościowe tablice przedstawicielom samorządów na Opolszczyźnie i na Śląsku. Pierwsza tablica trafi do starosty ze Strzelec Opolskich – poinformował Wojciech Kolarski.

 Trzecie powstanie śląskie wybuchło nocą z 2 na 3 maja 1921 r., na Górze św. Anny (Opolskie), walki trwały dwa miesiące. Na jego czele stanął działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty.

 Powstanie to było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano.

 Rozpoczęcie powstania poprzedził plebiscyt, który odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. W tym celu z Niemiec przyjechało 182 tys. emigrantów, z Polski - 10 tys. Ostatecznie w plebiscycie wzięło udział ok. 97 proc. uprawnionych osób, z czego ok. 19 proc. stanowili wcześniejsi emigranci. Za przynależnością do Polski głosowała mniejszość - 40,3 proc. głosujących.

mat.pras./prezydent.pl/PAP/mm/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne