Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Jak przekonać młodzież do wyboru kształcenia zawodowego? Rozmowa dnia z prof. Janem Klimkiem
26.05.2023
07:40:00

Gościem Radia Katowice jest prof. Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Okazją do rozmowy o rzemiośle i nie tylko będzie XXVIII Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Pana profesora pytamy między innymi, jak przekonać młodego człowieka do wyboru kształcenia zawodowego?


Gościem Radia Katowice w piątkowy poranek jest prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach prof. Jan Klimek. Dzień dobry panie profesorze.

Witam pana redaktora, witam państwa. Dzień dobry.

Panie profesorze dziś 28. Wielka Gala Izby Rzemieślniczej w Katowicach, impreza która podsumowuje działania a jednocześnie ma wyróżnić najlepsze firmy. Zapytam tak: czy laureatów poznamy dopiero wieczorem?

No tak, laureatów poznamy wieczorem. Chcę powiedzieć, że jeszcze nie tak dawno kończyliśmy stulecie katowickiej Izby Rzemieślniczej. Rozpoczynamy kolejne stulecie w przepięknej scenerii w NOSPR-ze, to jest jedna z najpiękniejszych sal Europy. Myślę, że sam fakt, że to robimy właśnie tam i w takim otoczeniu dodaje dodatkowego splendoru. Laureatów i wyróżnionych poznamy dzisiaj wieczorem. Będą również nowe kategorie. Taką nową kategorią, którą rozpoczynamy kolejne stulecie katowickiej Izby Rzemieślniczej, to są Młode Talenty albo Promotor Przyszłości, oprócz tych już tradycyjnych: Rzemieślnika Roku, Firmy z Jakością, Firmy z Przyszłością, Spolegliwy Przyjaciel Rzemiosła. Cenimy sobie to, że mamy bardzo wielu zacnych nie tylko rzemieślników, ale wszystkich tych którzy zostali nagrodzeni.

Panie profesorze tak się składa, że kiedy rozmawiamy o rzemiośle, o drobnych firmach które świadczą usługi i nie tylko, to te rozmowy ostatnio nie były optymistyczne bo najpierw pandemia, potem inflacja, potem widmo recesji. Jedna z kategorii którą będzie wyróżniać to Firma z Przyszłością. Zapytam tak: czy jest przyszłość dla małych i średnich przedsiębiorstw i rzemieślników?

Jest przyszłość i mówię to z całą odpowiedzialnością. Generalnie historia rzemiosła śląskiego to jest przeszłość, dzień dzisiejszy i przyszłość. Oczywiście jakby patrzeć na przeszłość, to my jako katowicka Izba Rzemieślnicza, jesteśmy dumni z tego, że mamy już sto lat, że nasze cechy mają kilkaset lat, że rzemiosło to kilka wieków, ale zdajemy sobie sprawę że sama przeszłość, to dzisiaj historia i tradycja, którą należy wykorzystać. Drugi element to jest dzień dzisiejszy i przyszłość. Który z nich jest najważniejszy? Oczywiście dzień dzisiejszy, my dziś kreujemy przyszłość i jesteśmy spokojni, dlatego że przygotowaliśmy odpowiednią strategię już w roku 2020 na lata 2020-2025, gdzie wtedy powiedzieliśmy też o zarządzaniu niespodziewanym. My byliśmy przygotowani na to. Oczywiście nie wiedzieliśmy, że będzie COVID-19, nie wiedzieliśmy że będzie wojna za granicą, ale wiedzieliśmy że nastaną trudniejsze czasy. Dzisiaj też jesteśmy przygotowani na to, że wchodzi pojęcie przemysł 4.0 i zdajemy sobie sprawę, że rzemieślnik i rzemiosło polskie musi się dostosować do tych zmian, które zachodzą. Jednak ufamy, że rzemiosło to przede wszystkim kwalifikacje, jakość i niekonwencjonalne umiejętności rzemieślników i to musimy pielęgnować.

Panie profesorze, niekonwencjonalne umiejętności rzemieślników wynikają z tego, że do rzemiosła idą ludzie którzy nie robią tego przypadkowo ale tych ludzi nie jest za wielu. Jak przekonać młodego człowieka do wyboru kształcenia zawodowego?

To jest duży problem, ale nie aż tak wielki żebyśmy sobie z nim nie poradzili dlatego, że trzeba wspomnieć że jeszcze 20 lat temu mieliśmy blisko 200 tysięcy uczniów, dzisiaj mamy 63 tysiące uczniów w rzemiośle, ale ci uczniowie to talenty. My chcemy pozyskać coraz więcej tych talentów ponieważ właśnie te młode osoby, które jeśli zasmakują już potem tej nauki zawodu, to z nich powstają czasem prawdziwi artyści. Jak ich przekonać? Otóż byliśmy jedną z pierwszych Izb Rzemieślniczych w Polsce, która wymyśliła program „Nowa twarz rzemiosła”. Pokazaliśmy, że rzemiosło to nie tylko te zakłady wielkie, historyczne, duże, stare, z tradycjami, ale to też nowoczesne zakłady z przyszłością i z młodymi ludźmi. Nam się to udaje. Myślę, że w niedługim czasie pokażemy również że do tego rzemiosła będą przystępowali młodzi ludzie, tym bardziej że ostatnio słyszałem i to mnie też buduje, że chce się na powrót dać odpowiednią rangę kształceniu zawodowemu. I to słyszałem od polityków, którzy dzisiaj zaświadczają, że to rzemiosło powinno mieć właściwą rangę.

Panie profesorze zakłady rzemieślnicze to w wielu przypadkach firmy rodzinne i firmy wielopokoleniowe. Czy ta tendencja dalej się utrzymuje i czy młodzi ludzie chcą kontynuować dzieło swoich ojców i dziadków?

To też jest panie redaktorze duży problem, dlatego że największym problemem w firmach rodzinnych to jest sukcesja i co by nie powiedzieć z tym musimy sobie jakoś poradzić. Natomiast na te 2,5 miliona firm dzisiaj, małych i średnich przedsiębiorstw, szacujemy jakieś 800-900 tysięcy mikroprzedsiębiorstw i to są firmy najczęściej rodzinne. Tu na Śląsku, trzeba powiedzieć i pochwalić się, pochwalić wszystkich tych którzy trwają w tych firmach rodzinnych, że my jesteśmy jednym z województw gdzie tych firm rodzinnych mamy naprawdę bardzo dużo. Firmy rodzinne z tradycjami, firmy rodzinne które trwają od pokoleń, no i nakłaniamy, i namawiamy przedsiębiorców, rzemieślników żeby jednak swoje dzieci przekonywali do tego żeby te firmy przejmowały. I udaje nam się czasami, aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna sprawa żeby młodzi ludzie, którzy mają tyle różnych atrakcyjnych ofert, zachcieli te firmy przejmować.

A sztuczna inteligencja nie da rady przejąć firm rzemieślniczych.

Oczywiście, to jest pewne zagrożenie, ale cóż, każda pani chce mieć ładną fryzurę i do tego potrzeba rzemieślnika, artysty-fryzjera żeby to zrobił. Dobrze ubrany mężczyzna to ten który chce mieć dobrze skrojony i uszyty garnitur, więc też potrzeba dobrego fachowca.

I jeszcze musi być dobrze ostrzyżony i ogolony na przykład.

Tak. Można domniemywać, że kiedyś znajdzie się jakiś robot który będzie mógł to zrobić, ale to jest kwestia przyszłości i tym się nie przejmujemy.

A robot kawy nie zrobi a barista to jeden z nowych zawodów rzemieślniczych.

Oczywiście.

Panie profesorze na koniec naszej rozmowy zapytam tak: quo vadis polskie rzemiosło?

Ja jestem optymistą i tym optymistą jestem już od 29 lat, ponieważ tyle lat jestem prezesem katowickiej Izby Rzemieślniczej. Wydaje się, że wchodząc w to nowe stulecie rzemiosła na Śląsku stworzymy nowe możliwości dla rzemieślników, stworzymy nowe możliwości do współpracy dla tych którym to rzemiosło leży na sercu, czyli chcemy nawiązać większą współpracę pomiędzy dwoma samorządami: samorządem gospodarczym i samorządem terytorialnym. I to jest taka zasada. Chcemy współpracy. Współpraca to jest funkcja trzech czynników: zaufania, wspólnoty interesów i komunikacji. Wydaje mi się, że doprowadzimy do tego, bo już doprowadziliśmy, że mamy do siebie zaufanie, chcemy tego samego i chcemy mówić jednym językiem. I to jest optymistyczne.

Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach prof. Jan Klimek był gościem poranka w Radiu Katowice. Panie profesorze to udanych kolejnych stu lat życzę.

Nie jestem przesądny i dziękuję bardzo. Wydaje mi się, że będzie wszystko dobrze i wszystkim tym, którzy zostaną obdarowani, z tego miejsca gratuluję. Dziękuję bardzo.

Miłego dnia.

Dziękuję.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne