Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Rozmowa dnia z Renatą Nastańską
28.09.2023
07:40:00

"Pozostają bariery architektoniczne, ale znikają bariery w głowach, jesteśmy bardziej otwarci" — mówiła w Radiu Katowice Renata Nastańska z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

W środę w Katowicach rozdano "Lodołamacze". Nagrody otrzymały zakłady pracy, instytucje, dziennikarze i osoby fizyczne, które – jak wskazuje nazwa nagrody – przełamują lody, zatrudniają i są wrażliwi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

— Niektórzy przedsiębiorcy, którzy się do nas zgłaszają są zaskoczeni, jakie wsparcie można uzyskać przed zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością — przyznała Renata Nastańska. — Są przepisy prawne, które się zmieniają, dostosowują. Na przestrzeni 18 lat, w czasie, w którym przyznajemy też lodołamacze, teraz wkroczyliśmy w dorosłość. Sytuacja osób z niepełnosprawnościami zmieniła się na rynku polskim na korzyść. Jest oczywiście jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Co zaskakuje? Dostosowania to w jakiej formie wsparcie od państwa, czy też z różnych miejsc? Ale też właśnie interpretacje prawne. Jesteśmy tą organizacją, która również lobbuje za pewnymi zmianami prawnymi. Przekazuje informacje od pracodawców.

— Osoby z niepełnosprawnościami są pełnowartościowymi pracownikami i wnoszą bardzo dużo do firm, organizacji i instytucji — podkreślił gość Radia Katowice.

 

Rozmowa dnia z Renatą Nastańską

 

Czy firmy chętniej zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami niż kilka lat temu? Jakie mają obawy przed wkroczeniem na rynek pracy takie osoby i czy jedyne bariery, na jakie trafiają, to te architektoniczne. O to pytamy Renatę Nastańską z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Moim i państwa gościem w czwartkowy poranek w Radiu Katowice jest Renata Nastańska z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Dzień dobry.

Dzień dobry państwu.

Wczoraj w Katowicach rozdano „Lodołamacze”. Otrzymały je zakłady pracy, instytucje i osoby które, jak wskazuje nazwa nagrody, przełamują lody, zatrudniają i są wrażliwi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Ten konkurs ma uświadamiać, że ludzie z niepełnosprawnościami są wśród nas, zajmują przeróżne stanowiska i nie są mniej wartościowymi pracownikami. 

Tak, oczywiście. Tutaj jeszcze zapomniał pan dodać, że również nagrodę dostają dziennikarze, którzy wspierają osoby z niepełnosprawnościami, którzy o tym mówią i pokazują. Ten konkurs ma pokazywać to, że osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas, są pełnowartościowymi pracownikami, wnoszą bardzo dużo do firm, organizacji, instytucji. Mamy też w tym konkursie dwie nagrody. Jedna jest nagrodą nową, która została w tym roku ustanowiona - „Lodołamacz” w kategorii „Biznes odpowiedzialny społecznie” (CSR/ESG). Nagradzamy te firmy i tych pracodawców, którzy myślą nie tylko o osobach z niepełnosprawnościami, ale również o wszystkich pracownikach i o ludziach, którzy są na zewnątrz firmy, o ludziach którzy są wewnątrz firmy, ale także o środowisku naturalnym, którzy wnoszą dużo do tej przestrzeni. Mamy też kategorię „Przestrzeń dostępna”, to jest taka kategoria, która ma nam pokazywać miejsca przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, ale nie tylko, ponieważ jest wiele osób, które potrzebują specjalnej przestrzeni dostosowanej do różnych wymogów, to mogą być mamy z dziećmi, to mogą być osoby starsze. W konkursie „Lodołamaczy” wspieramy też takie miejsca i przestrzenie.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, którą pani reprezentuje, skupia około 600 firm i instytucji, które zatrudniają łącznie -tak jak czytamy na stronie internetowej- około 56 tys. pracowników, w tym ponad 35 tys. osób z niepełnosprawnościami. Kiedy po poradę i wsparcie zgłasza się kolejny pracodawca, to co jest dla niego najtrudniejsze, co go może zaskakiwać?

Dostosowanie miejsc pracy, to że jest na to wsparcie również ze strony funduszy europejskich, czy z PFRON-u, z różnych miejsc. My też wspieramy jako Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jesteśmy fundatorem Fundacji FAZON, to jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Z jednej strony firmy, które się do nas zgłaszają, które chcą należeć do naszej organizacji otrzymują wsparcie, odpowiedzi na pytania, interpretacje prawne. Z drugiej strony mamy Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, więc też wspieramy osoby z niepełnosprawnościami. Te firmy, które do nas się zgłaszają mogą również korzystać z naszego wsparcia jeżeli chodzi o poszukiwanie pracowników. Wiadomo, że są przepisy prawne które się zmieniają, dostosowują. Na przestrzeni 18 lat, w czasie w którym przyznajemy „Lodołamacze” -teraz wkroczyliśmy w dorosłość-, sytuacja osób z niepełnosprawnościami zmieniła się na rynku polskim.

Na korzyść oczywiście?

Na korzyść. Jest oczywiście jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale to o co pan zapytał, co zaskakuje – dostosowanie, to w jakiej formie może dostać wsparcie od państwa, czy tak jak powiedziałam z różnych miejsc, ale też interpretacje prawne. Jesteśmy tą organizacją, która również lobbuje za pewnymi zmianami prawnymi, która przekazuje informacje od pracodawców. Skupiając się w naszej organizacji - możemy wspólnie więcej, możemy pewne zmiany dostosowywać i wymagać, możemy o nie zabiegać.

Kiedy rozmawia pani z osobami niepełnosprawnymi lub organizacjami, które te osoby skupiają, rozmawiacie o pracy, o tym jak wkraczają na rynek pracy. Pewnie nie raz odbijają się od ściany, słyszą że budynek nie jest dostosowany, że nie ma dla nich odpowiedniego stanowiska. Z czym jeszcze się spotykają na tej swojej ścieżce zawodowej?

Czasami jest problem takie zaufanie, że osoba z niepełnosprawnością poradzi sobie z czymś, że jest w stanie coś zrobić, że nie jest tak naprawdę kosztem dostosowanie, że pracodawca może więcej uzyskać od osoby z niepełnosprawnościami, niż czasami od osoby pełnosprawnej na danym stanowisku, ale brak takiej możliwości dania szansy. Myślę, że to się zmienia, tak już jest coraz rzadziej. 

Czyli zachęcamy osoby z niepełnosprawnościami do tego żeby nie bały się podjęcia tego ryzyka zgłoszenia do różnych firm, czy przedsiębiorstw, ale też zachęcamy pracodawców by nie bali się zatrudniać tych ludzi. 

Tak. Podczas poprzedniej gali -którą mieliśmy w innym mieście-, jedna osoba z  niepełnosprawnością powiedziała, że prosi pracodawców -sama jest osobą z  niepełnosprawnością, ale posiada własną firmę- żeby pozwalać ludziom z niepełnosprawnościami wychodzić ze swoich zamkniętych kręgów, ze swoich zamkniętych domów, żeby dawać im szansę, bo tej osobie ktoś kiedyś dał szansę i teraz sama zatrudnia inne osoby, żeby po prostu chcieć żeby te osoby wychodziły poza ten krąg, żeby wymagać też od osób z niepełnosprawnościami, nie głaskać czasami po głowie tylko traktować jak pełnowartościową, pełnosprawną osobę, w takim aspekcie ludzkim.

I o to apelujemy. W tym miejscu musimy postawić kropkę. Moim i państwa gościem w Radiu Katowice była dziś Renata Nastańska z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Dziękuję bardzo.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne