Czy Katowice rozszerzą zakaz nocnej sprzedaży alkoholu o kolejną dzielnicę?
Mieszkańcy osiedla Tysiąclecia mogą wypełnić ankietę internetową na ten temat, trwają bowiem konsultacje społeczne. Czy nocna prohibicja daje jakieś efekty? W stolicy województwa trwają również o przygotowania do Śląskiego Festiwalu Nauki. Impreza rozpocznie się 9 grudnia. Z prezydentem miasta Marcinem Krupą rozmawia Łukasz Łaskawiec.
W studiu Radia Katowice jest ze mną prezydent Katowic Marcin Krupa. Dzień dobry.
Dzień dobry panie redaktorze. Witam wszystkich słuchaczy Radia Katowice.
Panie prezydencie mieszkańcy osiedla Tysiąclecia do 4 grudnia mogą wypełniać ankiety dotyczące możliwości zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w tej dzielnicy. Taki zakaz, nazywany nocną prohibicją, obowiązuje już m.in. w Śródmieściu, Załężu, Szopienicach, Burowcu, Bogucicach, Dąbrówce Małej i Koszutce. Jakiś czas temu był też pomysł wprowadzenia zakazu w Zawodziu i Giszowcu, tam jednak to nie przeszło. Czy ten zakaz, w tych dzielnicach gdzie już obowiązuje, daje jakieś konkretne efekty?
Tak, oczywiście daje ogromne efekty. Oczywiście my tego nie robimy z tzw. „palca”, czyli urzędniczego krzesła, tylko robimy to na wniosek mieszkańców. Z reguły to jest tak, że Rady Dzielnic zgłaszają nam taką potrzebę. Tak między innymi jest w przypadku Tysiąclecia, gdzie chyba niemal jednogłośnie podjęto uchwałę o wprowadzenie takiego obostrzenia na obszarze całej dzielnicy. My w trybie jak najbardziej demokratycznym, czyli konsultacji społecznej, głosowania poprzez te konsultacje, podejmujemy decyzję, właściwie to nie my a Rada Miasta podejmuje decyzję, a Urząd Miasta wprowadza te restrykcje w życie. Jeżeli chodzi o korzyści, to przede wszystkim kwestie związane z interwencjami policji, interwencjami straży miejskiej. Jak popatrzymy na te interwencje, to pouczeń, czy zwracania uwagi na niestosowne zachowanie, czy spożywanie alkoholu poza miejscami do tego wyznaczonymi, to spadek tych pouczeń jest prawie 60%. Jeżeli chodzi o kwestie już bardziej restrykcyjne, czyli to kiedy dochodziło do odwozu takiego delikwenta do izby wytrzeźwień, to spadek wynosi 30%. To pokazuje, że rzeczywiście ograniczenie godzin sprzedaży alkoholu w określonych obszarach miasta powoduje na pewno zwiększenie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jak może kiedyś mieliśmy okazję zaobserwować, to wszystkie sklepy 24-godzinne ze sprzedażą alkoholu powodują też pewne problemy społeczne wynikające z kwestii sąsiedztwa, czyli z reguły one są gdzieś przy jakiś kamienicach czy…
…i nikt nie chce takiego sklepu przy swoim mieszkaniu.
Dokładnie.
Panie prezydencie a czy rady innych dzielnic w Katowicach zgłaszają się z podobnym pomysłem czy na razie kwestia dotyczy tylko Tysiąclecia?
Tak, zgłaszają się i Rady Dzielnicy, zgłaszają się poszczególni radni z takimi wnioskami. Jeżeli taki wniosek do miasta jest dostarczony to my, nie jesteśmy zmuszeni, ale chcemy poddać go opinii publicznej, stąd właśnie te konsultacje. Konsultacje odbywają się w dwojaki sposób. Jednym jest wypełnienie ankiety on-linowo, czyli poprzez Internet, a drugi jest taki, dla tych którzy jeszcze nie korzystają z komputerów, że mogą przyjść na spotkanie. Takie spotkanie na Tysiącleciu, w Spółdzielni Mieszkaniowej, będzie 28 listopada o godzinie 17:00. Tam będzie można zgłosić wszystkie swoje uwagi co do kwestii wprowadzenia, bądź niewprowadzenia takiej strefy.
Panie prezydencie pociągnę temat osób niekorzystających z komputerów. Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć działalność Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniorów. Seniorów w stolicy województwa jest około 80 tysięcy. Co dla nich przygotowaliście? Z informacji prasowych wynika, że to będą spotkania takie kilkugodzinne, na których będą uczyć się między innymi obsługi smartfonów, ale w jaki sposób można jeszcze im pomóc?
Tak, rzeczywiście widzimy to, że ludzie w wieku senioralnym coraz częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dla nich nie jest problemem na przykład użycie smartfona do wykonywania zdjęć czy przesłania tych zdjęć do swoim bliskim. To są pewne umiejętności, które może naturalnie się nabywa posiadając dany telefon, ale chcemy poprzez warsztaty i te spotkania, o których pan redaktor mówi, zwrócić uwagę również na kwestie bezpieczeństwa używania smartfonów, ewentualnych sytuacji związanych za cyberprzestępczością.
Tych oszustw jest cała masa.
Tak, tych oszustw jest cała masa. Żeby każdy wiedział, miał świadomość, że może być zagrożony poprzez użycie tego typu sprzętu i oczywiście obsługi też -nie tylko robienie zdjęć, ale używanie różnych komunikatorów, czy używanie telefonów do innych działań- choćby nawet związanych z bezpieczeństwem osobistym, zarówno zdrowia, jak i bezpieczeństwa sensu stricto przy różnych sytuacjach na ulicy czy w innych przypadkach, gdzie ktoś chce dokonać jakiegoś przestępstwa na ta takiej sobie. Te różne elementy chcemy trochę przybliżyć i pokazać, że to wcale nie jest takie trudne żeby korzystać jeszcze bardziej z tych rozwiązań nowoczesnych, technologicznych, ale przy tej dozie bezpieczeństwa i świadomości, że nie wszystko co się nam wyświetla jest tym z czego powinniśmy korzystać.
Zostawiamy temat cyberbezpieczeństwa i doświadczeń seniorów z nowymi technologiami. Panie prezydencie teraz porozmawiajmy o Śląskim Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 9 grudnia i potrwa trzy dni. Impreza ma być taką przestrzenią dla integracji wielu środowisk, między innymi naukowców, mieszkańców miasta zainteresowanych nauką, ale też uczniów szkół. To jest takie wydarzenie rozpoczynające obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024. Pan chce promować śląskie uczelnie.
Tak oczywiście. To jest coś co jest takim naszym diamentem bardzo pięknym, już błyszczącym elegancko, o którym troszkę zapomnieliśmy, czyli leżał trochę w szufladzie. Natomiast, jak tak popatrzymy na miasto Katowice, nie tylko na miasto Katowice, ale na całą naszą metropolię, a nawet mogę powiedzieć szczerze, i na całe województwo, to na pewno jesteśmy województwem akademickim, a na pewno jesteśmy miastem akademickim. Jak popatrzymy na różnorodność uczelni, które mają swoje siedziby w Katowicach, to naprawdę możemy pobierać tu nauki w różnych dziedzinach naszego życia, w różnych dziedzinach naukowych, możemy się rozwijać kontynuując naszą naukę czy na studiach doktoranckich, czy będąc pracownikiem naukowo-dydaktycznym, a więc to jest wielka, wielka wartość i to jest coś na co powinniśmy stawiać. Śląski Festiwal Nauki jest tego dowodem, że mieszkańcy nie tylko naszego miasta, ale i całego regionu, są głodni wiedzy, chcą zobaczyć na własne oczy jak przebiegają określone doświadczenia, co ciekawego dzieje się w naszych uczelniach. Zwróćmy uwagę jak pięknie rozwija się medycyna. To jest niesamowity przeskok, dzisiaj mówimy o różnych rozwiązaniach, które są stosowane w naszym leczeniu. Za niedługo, z tego co wiem, w jednym z naszych katowickich szpitali będzie otwierana pracownia z robotem do wykonywania operacji, Robotem da Vinci, czyli to jest ten high level w światowej medycynie. Mamy wiele, wiele różnych ciekawych rzeczy do pokazania i my musimy na tym dzisiaj grać. Graliśmy kiedyś na kulturze, ta kultura pięknie się rozwinęła i pięknie się rozwija dalej, a teraz nauka bo to jest coś co na pewno przyniesie nam obfite owoce tylko musimy trochę poczekać.
Panie prezydencie na koniec jeszcze jedna kwestia. Czy Katowice aby nie zabijają magii świąt? Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczął się 17 listopada. Pojawiają się głosy wśród mieszkańców, że to zdecydowanie zbyt wcześnie. Sprawdziłem jak jest w innych miastach. Kraków i Wrocław rozpoczynają jarmarki jutro, Zakopane 9 grudnia, Szczecin 1 grudnia a w Lublinie -uwaga- jarmark jest dwudniowy i rozpocznie się 16 grudnia.
Absolutnie nie zabijamy magii świąt, atmosfery świąt. My właśnie wprowadzamy tę atmosferę świąt bardzo ładnie poprzez tego typu działania. To ma dwojaki wymiar. Jednym jest to, że to upiększa naszą przestrzeń miasta, daje możliwość skorzystania w sercu miasta z różnych atrakcji. Druga kwestia to jest kwestia gospodarcza, handlowa. Ci wystawcy, którzy tam wystawiają swoje produkty i chcą je sprzedać, też chcą w jakiś sposób zarobić, więc to jest doskonały czas i doskonała przestrzeń do tego żeby właśnie promować produkty, takie jak rękodzieło, czy realizowane w krótkich seriach. To ma na pewno bardzo dobry wymiar i ja się cieszę bo patrzę na to, że bardzo dużo ludzi korzysta z tego jarmarku, bardzo dużo ludzi przychodzi na ten jarmark i nie tylko po to żeby robić zakupy, ale po to żeby dobrze spędzić czas i chyba o to najbardziej chodzi.
A kiedy rozbłyśnie choinka?
Choinka tradycyjnie na Mikołaja, już niedługo. Patrząc z perspektywy tego co pan redaktor powiedział, czy nie zbyt szybko, to jest zaledwie dwa tygodnie wcześniej od adwentu. Generalnie adwent jest tym czasem oczekiwania, tym kiedy mają się pojawić te ozdoby, no trochę wcześniej, ale myślę że to jest z potrzebą czasu. Ja rozumiem też tych, którzy są przyzwyczajeni do tradycji i nie bardzo akceptują tego typu formy.
A jarmark potrwa do 7 stycznia. Moim i państwa gościem był dziś prezydent Katowic Marcin Krupa. Dziękuję za spotkanie.
Bardzo serdecznie dziękuję i do usłyszenia.
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.