Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich
20.08.2017
12:24:00

fot. Ryszard Stotko

Tysiące kobiet i dziewcząt z całego regionu, ale także z Polski, a nawet zagranicy, pielgrzymowało do Matki Bożej Piekarskiej.

— To od kobiet zależy właściwe świętowanie w rodzinie niedzieli i świąt — mówił w Piekarach Śląskich metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.


W dorocznej stanowej pielgrzymce do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej wzięły udział kobiety nie tylko z regionu, ale także całego kraju i zagranicy.


Tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się z czasów międzywojennych, gdy organizowano zjazdy w dni Wniebowzięcia NMP. W tym roku motywem przewodnim pielgrzymki jest stulecie objawień w Fatimie. Miały one ogromne znaczenie w dziejach świata i historii. Dotyczyły takich wydarzeń jak wybuch II wojny światowej czy zamach na Ojca Świętego. Wokół tego będzie skoncentrowane dzisiejsze pielgrzymowanie kobiet.

Pielgrzymka żeńska ma też szczególny wymiar bliskości kobiet do Maryi i Maryi do nich. Trzeba pamiętać, że to idą śląskie gospodynie do swojej Piekarskiej Pani. Matka Boska jest im bliska nie tylko jako Matka Jezusa, ale w swojej codzienności, która była podobna do codzienności śląskiej gospodyni. To do nich homilię wygłosi kardynał Stanisław Ryłko, archiprezbiter i administrator papieskiej bazyliki większej Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Uroczystości w bazylice rozpoczęły się na wzgórzu kalwaryjskim godzinkami o Najświętszej Maryi Pannie. Po nich poprowadzono rozważania różańcowe, po czym uroczystości przeniosły się do bazyliki. Tam zaplanowano krótką adorację w ciszy, litanię do Matki Bożej Piekarskiej i procesję z obrazem MBP na kalwarię.

Po nawiązaniu do aktualnych spraw społecznych odprawiona została msza święta na wzgórzu kalwaryjskim. Liturgii przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Arcybiskup podczas mszy zaapelował o ograniczenie handlu w niedzielę.

— Zwracamy się do posłów i rządu o większą aktywność w tej sprawie — powiedział arcybiskup do tysięcy uczestniczek pielgrzymki kobiet i dziewcząt do piekarskiego sanktuarium.


Metropolita katowicki apelował także o ograniczenie konsumpcji i nie uleganie wszechobecnej reklamie.

O rozsądne korzystanie z internetu, smartfonów, nowych technologii apelował do uczestniczek pielgrzymki kobiet do Piekar Śląskich metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.

— To od nas zależy, jak będziemy wykorzystywać internet — dodał metropolita.


— Od wirtualnego świata ważniejszy jest kontakt bezpośredni w rodzinie — zaznaczył arcybiskup Skworc.


Po mszy zaplanowano tzw. godzinę młodzieżową przy ołtarzu głównym na Kalwarii, a po nim nabożeństwo majowe. Pielgrzymowanie zakończy procesja do bazyliki i hymn „Te Deum”.

W zaproszeniu do pielgrzymowania metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Sworc powiedział:

Drogie Siostry w Chrystusie, mam nadzieję, że na dorocznej pielgrzymce kobiet i dziewcząt do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. nie zabraknie przedstawicielek wszystkich parafii naszej archidiecezji.

Z radością i bardzo serdecznie zapraszam w niedzielę 20 sierpnia br. świat kobiet archidiecezji katowickiej i metropolii do piekarskiego sanktuarium! Jak co roku, liczę na obecność i modlitwę babć, matek, żon i córek! Starajmy się o to, aby tradycję pielgrzymek stanowych przekazać młodemu pokoleniu, dzięki czemu pielgrzymka będzie również doświadczeniem wspólnoty pokoleń. - napisał arcybisku Skworc w liście do pielgrzymów.

Wyjątkowym gościem w Piekarach Śl. będzie kardynał Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, który do 2016 r. pełnił funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Przez długie lata był zaangażowany z ramienia Stolicy Apostolskiej w organizację Światowych Dni Młodzieży (w Kolonii, Sydney i Krakowie). Był bliskim współpracownikiem papieża Jana Pawła II. Gość wygłosi homilię i będzie przewodniczył Eucharystii. 

Z kolei Nieszporom będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło.

Polskie Radio Katowice przeprowadziło specjalną transmisję z piekarskiego Sanktuarium. 

Pielgrzymka do Piekar Ślaskich

Autorzy: Łukasz Kwaśny, Zdzisław Makles, Mariusz Masiarek, Ryszard Stotko /mm/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA