Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prof. Tomaszem Kubinem
23.03.2022
07:35:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Już prawie miesiąc trwa rosyjska agresja w Ukrainie, już prawie miesiąc trwa bohaterska obrona tego kraju. O ludobójstwo, sankcje, wojnę pozycyjną, groźbę użycia broni masowego rażenia przez Rosjan zapytamy dziś politologa z Uniwersytetu Śląskiego profesora Tomasza Kubina. Zapytamy także czego się spodziewać po, rozpoczynającej się jutro wizycie prezydenta Joe Bidena w Europie i Polsce.


Ani Rosjanie nie są w stanie osiągnąć swoich celów, ani Ukraińcy nie są w stanie odeprzeć w zdecydowany sposób Rosjan - podsumował wojnę rosyjsko-ukraińską prof. Tomasz Kubin, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Ukraińcy jednak wygrywają wojnę informacyjną. Do mediów przechodzi głównie przekaz ukraiński, natomiast z dystansem trzeba podchodzić do liczby ofiar. A to ma wpływ zarówno na odwagę Ukraińców, jak i osłabianie morale wśród żołnierzy rosyjskich.

Coraz więcej jest przypadków ludobójstwa podczas tych działań wojennych. Poranny gość Radia Katowice podkreśla, że nawet jeśli wojna skończy się porozumieniem pokojowym, to wątpliwe jest osądzenie winnych tego konfliktu. Nawet jeśli doszłoby w Rosji do przewrotu i zmiany władzy to raczej mało prawdopodobne jest, by następcy wydali winnych Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.

 Wciąż też pod znakiem zapytania stoi zaangażowanie Białorusi w ten konflikt. Rosja tego oczekuje, ale Białoruś w sumie nie ma żadnego interesu w wysłaniu swoich wojsk na Ukrainę. Dodatkowo Łukaszenka może obawiać się tego, że jeśli wyśle swoje wojska na Ukrainę to na Białorusi jego władza może być zagrożona. 

Autor: P.Pagieła,J.Opas/mm/Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA