Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Wojciechem Saługą
12.10.2023
07:40:00

Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Bezpieczeństwo Polski wymaga uspokojenia sytuacji wewnętrznej. Jak ocenił gość porannego programu Radia Katowice, przewodniczący śląskiej Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa.

— Dziś jesteśmy podzieleni i skłóceni we własnym państwie, a konieczne jest współdziałanie i odpowiedzialna polityka zagraniczna.

Wojciech Saługa odniósł się także do bezpieczeństwa energetycznego i sytuacji naszego regionu. Jak zapewnił, Koalicja Obywatelska utrzyma umowę społeczną z górnikami i doprowadzi do jej szybkiej notyfikacji przez Komisję Europejską.


Rozmowa dnia z kandydującym z listy Koalicji Obywatelskiej Wojciechem Saługą


Kampania wyborcza jest na ostatniej prostej. W niedzielę 15 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. W tym tygodniu w Radiu Katowice rozmawiamy z kandydatami do Sejmu z pierwszych miejsc list swoich komitetów wyborczych w danym okręgu. A dziś moim i państwa gościem jest poseł i przewodniczący śląskiej Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa, kandydujący na kolejną kadencję z pierwszego miejsca listy wyborczej Koalicji Obywatelskiej w okręgu sosnowieckim. A Koalicja Obywatelska, to przypomnę, koalicja Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych. Dzień dobry panie pośle.

Dokładnie pan to powiedział. Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.

Panie pośle porozmawiamy o programie wyborczym pańskiego ugrupowania. Na początek chcę zapytać o kwestie związane z bezpieczeństwem Polski. W programie nazwanym „100 konkretów” Platforma wskazuje, że zapewni finansowanie z Unii Europejskiej na obronę granicy polskiej z Białorusią i zlikwiduje szlak przemytników przechodzący z Bliskiego Wschodu przez Białoruś do Polski i dalej do wspólnoty europejskiej. Co jeszcze obejmuje plan ugrupowania na tym obszarze?

„100 konkretów” na 100 dni, to naprawdę 100 takich bardzo potrzebnych rzeczy, które musimy wykonać tu i teraz zaraz po przejęciu władzy, w co wierzymy wydarzy się 15 października. Dzisiaj absolutnie mamy poczucie jako wspólnota, że jest groźnie, że jest niebezpiecznie. Pierwsze, że jest niebezpiecznie za granicą, że jest niebezpiecznie na świecie, ale przede wszystkim jest niebezpiecznie w kraju, bo najgorsza jest ta sytuacja wewnętrzna, gdzie w obliczu właśnie tych zagrożeń wewnętrznych czujemy się osamotnieni we własnym państwie. Jesteśmy skłóceni, podzieleni, nie potrafimy ze sobą rozmawiać a władza, która wpływa na to jakie poczucie bezpieczeństwa ma naród, doprowadza do tego, że w tym momencie, gdy trwa wojna za wschodnią granicą, gdzie w Izraelu wybucha nowy konflikt, generałowie polskiej armii podają się do dymisji. I to nie podają się do dymisji bo im się znudziło pracować w polskiej armii, tylko już nie widzą dla siebie miejsca, w tym współdziałaniu gdzie minister Błaszczak z prezydentem Dudą tak dowodzą wojskiem, że masowe dymisje w polskim wojsku się zdarzyły. Co potrzeba? Przede wszystkim uspokoić sytuację wewnętrzną żeby być silnym narodem, żeby być silnym krajem i móc sprostać przeciwnościom losu, musimy być zjednoczeni wokół jednych celów. Dzisiaj nie jesteśmy zjednoczeni a każdy dzień tej kampanii, która na szczęście się już kończy, dzieli naród jeszcze bardziej na tych którzy popierają Prawo i Sprawiedliwość i tych którzy są przeciw. Mówimy temu stop. Silna armia, silne wojsko, ale przede wszystkim współdziałanie, współpraca i taka naprawdę odpowiedzialna polityka zagraniczna. Mamy wszędzie wrogów, ze wszystkimi jesteśmy skłóceni.

Panie pośle, bo w programie jest właśnie wskazane, że „W ciągu 100 dni przedstawimy program modernizacji polskiej armii.”. Prosimy o jakieś szczegóły, jak ta armia ma wyglądać, jak chcecie wzmocnić rolę Polski w NATO i w Unii Europejskiej?

Przede wszystkim ja nie jestem wojskowym a zarządzanie armią trzeba oddać żołnierzom, trzeba oddać wojskowym, a nie ujawniać tajne plany NATO, jak to się zdarzyło w kampanii wyborczej i robienie z tego polityki. Zmodernizujemy polską armię pod kątem tego, jak wygląda dzisiaj nowoczesna wojna. Dzisiaj to generałowie, oficerowie przyglądają się temu co dzieje się na Ukrainie, stąd wyciągamy wnioski jak powinna wyglądać armia. Nie tylko zakupy na wariata w Korei, w Stanach Zjednoczonych. Przecież jak przyjdzie wojna to my nawet śrubek do tych czołgów nie znajdziemy. Musimy wzmocnić przemysł obronny. Nie malować czołgi stare, porosyjskie, jak to było przez lata, nie obiecywać w Bumarze że kolejne miliony przed każdą kampanią sypiemy i będziemy robić zamówienia, ale naprawdę trzeba armię wzmocnić, czyli odpolitycznić przede wszystkim. Dzisiaj czołgi służą jako tło wystąpień politycznych Prawa i Sprawiedliwości na różnych konwencjach, na różnych spotkaniach. Ostatnio czołg wjechał w wóz strażacki OSP, no takie jest bezpieczeństwo. Śmigłowiec pociął linię wysokiego napięcia, też na pikniku partyjnym. Przecież nie o to chodzi.

Ale panie pośle, pytam już o takie konkrety co chce zrobić Platforma jeśli chodzi na przykład o cyberbezpieczeństwo, bo mówimy tu o armii, ale co zrobicie w kwestii cyberbezpieczeństwa?

Wolałbym żeby pan mnie pytał o górnictwo i energetykę, tu mam naprawdę więcej do powiedzenia.

O to też zapytam.

Nie jestem wojskowym, nie jestem żołnierzem. Mamy to w „100 konkretach” na 100 dni i na pewno przedstawimy plan modernizacji polskiego wojska.

To w takim razie pogadajmy o energetyce i o węglu, czyli to co interesuje mieszkańców Śląska. Rząd dogadał się z górnikami 2 lata temu, że do końca 2049 roku likwidowane będą kopalnie stopniowo. Umowa społeczna wciąż czeka na notyfikację w Unii Europejskiej a co zrobi z nią Koalicja Obywatelska? Będzie renegocjacja, będzie zmiana czy zerwanie umowy, czy zostawiamy ją w takim brzmieniu jaki jest?

Przede wszystkim rząd podpisał umowę i jej nie dotrzymał, to jest pierwsze słowo. To, że w ogóle rozmawiamy dzisiaj o tym jaka jest przyszłość polskiego górnictwa, już w samym pytaniu tkwi odpowiedź na to pytanie, że po 8 latach rządzenia Prawa i Sprawiedliwości jest pod wielkim znakiem zapytania. Ta umowa społeczna była podpisana 2,5 roku temu, miała być notyfikowana w Brukseli, i nie została notyfikowana.

Co zrobi z nią Platforma?

Platforma dochowa. Dochowujemy umów. To jest umowa polskiego rządu z górnikami. Zrobimy wszystko żeby ją jak najszybciej notyfikować i ta data 2049 jest jak najbardziej do utrzymania. Chociaż płyną do nas bardzo niepokojące sygnały, że import węgla rekordowy, wydobycie polskiego węgla na niskim poziomie, jak nigdy w historii, to jest cała prawda o zarządzaniu górnictwem. A proszę pana elektrownie, Łagisza stoi i nie odbiera węgla.  Elektrownia Jaworzno importuje węgiel z Indonezji, z Kolumbii czy skądś bo polska kopalnia nie jest w stanie dostarczyć węgla. Musimy z tym naprawdę skończyć. Dopóki  będzie prąd produkowany w polskich elektrowniach węglowych, to zadbamy o to żeby dostarczany tam był polski węgiel a nie indonezyjski, z RPA czy z Kolumbii.

Panie pośle a macie plan na to co zrobić z terenami poprzemysłowymi, pogórniczymi?

Chcemy jak najszybciej przekazać je tam -oczywiście gdzie są- samorządom. Rząd okazał się tu kompletnie niewydolny. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która zarządza tymi gruntami robi wszystko żeby nie robić nic.

I co zrobi Platforma?

Przekażemy je samorządom za symboliczną złotówkę -jeżeli gdzieś widzimy, że dzieją się zmiany na lepsze, że coś się zmienia, to najczęściej jest to w rękach samorządowców, naszych burmistrzów, prezydentów, czy wójtów, czy marszałków województw-, więc przekazać jak najszybciej do samorządów żeby rząd przestał się tym zajmować, bo rząd jak się czymś zajmuje to najczęściej robi to źle.

Czyli stawiacie na samorządowców?

Tak.

Panie pośle w naszej rozmowie zmieniamy jeszcze temat. Powiedzmy o kobietach. Zacznijmy od tych w polityce. Stawiacie na nie? Jakie plany mają kandydatki waszego ugrupowania na rządzenie, o co będą walczyły podczas czteroletniej kadencji?

O to żeby w ogóle być słyszalnymi. Dzisiaj kobiety są sprowadzone gdzieś na margines. Protesty masowe przeciw władzy zaczęły się właśnie od kobiet, od zaostrzenia prawa aborcyjnego, od wyroku tzw. Trybunału Julii Przyłębskiej. Prawo aborcyjne restrykcyjne, jak nigdzie indziej. Zabrane in vitro. Niedostępne znieczulenie przy porodzie dla większości kobiet. Zakaz tabletek „dzień po”. W ogóle ideologia wkroczyła w życie kobiet i kobiety domagają się żeby być upodmiotowione, żeby mogły decydować o swoim losie. Mamy w programie naprawdę szereg działań wobec kobiet. Przede wszystkim aborcja do 12 tygodnia legalna, oczywiście pod pewnymi warunkami, dostępność pigułek „dzień po”, badania prenatalne darmowe, in vitro darmowe, znieczulenie przy porodzie darmowe, puls oczywiście uczestnictwo kobiet w życiu publicznym. Na listach Platformy jest połowa kobiet, połowa kandydatek to kobiety. Kobiety są z nami i liczymy na bardzo szeroki udział kobiet w polityce. Tak, jak to miało wcześniej miejsce. Ewa Kopacz była premierem polskiego rządu. Pani marszałek Kidawa-Błońska była marszałkiem Sejmu.

Kogo teraz wystawilibyście na premiera?

Oj, proszę pana. Wygrajmy wybory i będziemy o tym myśleć. Oczywiście naturalnym kandydatem jest Donald Tusk, ale to życie przyniesie konkretne rozwiązania, konkretne scenariusze.

I tutaj panie pośle musimy zakończyć naszą rozmowę. Moim i państwa gościem w Radiu Katowice był dziś poseł i przewodniczący śląskiej Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa. Dziękuję za spotkanie.

Bardzo dziękuję. Miłego dnia i do zobaczenia w lepszej Polsce.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA